Finanční teorie, politika a instituce 11F201

?Finteo 11F201?
aneb Finanční teorie, politika a instituce

Už i ten název zní hrozně, pro mě osobně to byl nejtěžší předmět, který jsem doposud měl, tudíž věnujte pozornost tomuto článku⚠️

Naštěstí mám šikovnou ?lektorku?, která bude vést kurzy na finteo. Kurzy budou ke konci semestru a během zkouškového na webu Dočování se Standou nebo na facebookových stránkách Doučování se Standou.

Jak je předmět koncipován?

Jsou pouze dlouhé a nudné přednášky, bez cvičení. Ve zkouškovém se píše závěrečný test za 100 bodů. Na přednášky se chodit nemusí, aktivita není povinná. Předmět má dvě části – 1. Veřejné finance a 2. Bankovnictví. Ti, co budou chodit na přednášky, tak mají možnost získat extra body ke zkoušce za napsání esejí nebo vyřešení různých příkladů.

Jak je test koncipován?

Máte POUZE 60 ⚠️ minut na vypracování dvou testů – část na bankovnictví bývá většinou na 1 A4, část na veřejné finance je dvoustrana.

Bankovnictví (50 bodů) ⚠️
7 uzavřených otázek (a-e), kde je POUZE JEDNA správná odpověď (celkem 28 bodů).
2 výpočetní příklady po 8 bodech (16 bodů), 1 esej za 6 bodů.

Veřejné finance (50 bodů) ⚠️
7 uzavřených otázek (a-e), kde je ALESPOŇ jedna správná odpověď (celkem 28 bodů).
1 graf a 1 příklad po 8 bodech, 1 esej za 6 bodů.

Je dobré chodit na přednášky?

Já osobně na přednášky nechodil a taky jsem na to doplatil. Jsem rád, že tento předmět mám za sebou. Pokud můžete, tak na ně choďte. Určitě budete mít méně učení ve zkouškovém. Si představte, že celou teorii poprvé uvidíte až ve zkouškovém. Dále můžete získat body navíc za napsání esejí, které se odevzdávají na přednášce.

Jaký kombo je nejlepší na přednášky?

Veřejné finance učí buď Maaytová nebo Sedmihradská. Kdo se chce něco naučit, tak určitě je lepší Maaytová, u Sedmihradský to je lehčí. Učí to totiž jen rok, takže ještě asi není tak přísná. Za mě osobně má Maaytová nejtěžší testy. Má dost variant a jsou poměrně zákeřné. Ale pokud budete chodit k ní na přednášky, tak byste to měli zvládnout, protože vždy vás upozorní na požadavky, které chce do testu.

Bankovnictví učí Marková a Brada. Lehčí testy má Brada, ale zase je na něho málo materiálu. Já měl Markovou a z její části jsem měl dost %. Zase má dost těžký příklady na výpočet peněžního multiplikátoru. Jinak se její varianty občas opakují. U Brady se zatím opakují vždy.

Teď to nově učí i Šíma, který má docela těžký a zajímavý test.

Jak zvládnout test?

Vzhledem k tomu, že je na test pouze 60 minut, tak musíte postupovat strategicky. Nejdříve bych začal částí na Banko, protože je lehčí. Soustředil bych se nejvíce na uzavřené otázky, za ty je nejvíce bodů a máte je nejrychleji hotový. Určitě bych si pročetl soubory zvlášť na eseje. U příkladů dávejte pozor, protože na Banko bývají dost záludné. Objevují se tam totiž věci navíc, které ani nepotřebujete k výpočtu + chytáky.

Poté bych se vrhnul na Veřejné finance. Já osobně bych přeskočil otázky, protože jak je alespoň jedna odpověď správná, tak se do toho můžete lehce zamotat a ztratit čas. Tudíž bych se tady vrhnul na příklady + graf (ty se naučte moc dobře – jsou velmi háklivý za každý detail, tudíž když posunete o trošku víc nahoru nějakou křivku, hned vám strhnout body). Nejčastěji tam bývá zakreslit dopad výdajů státu (dotace). Poté bych napsal esej a na konec bych si nechal ty otázky. Jsou dost záludné.

Z čeho se učit?

Těch souborů je dost. Bohužel jsou v nich i chyby. Já sem dám soubor na Maaytovou, který je ověřený a chyby neobsahuje. Bohužel vás nepřipraví na její část, tudíž by to chtělo najít další. Na kurzy budeme dávat zpracovanou teorii + testové otázky + všechny testové příklady (tohle budou ověřené zdroje). Za zbytek ruku do ohně nedám.

Tímto vám přeji mnoho štěstí. Jak říkám, je to dosti náročný předmět, tak to nepodceňte ?

Kdyby někdo potřeboval help, tak budeme zase organizovat hromadné kurzy od Doučování se Standou, které Vám pomůžou zvládnout tento předmět.

Na kurzech se proberou pouze příklady a grafy, teorii sice dostane zpracovanou na kurzu Finteo, ale nebude to stačit. Musíte se na teorii podívat ještě doma. Také dostanete přístup do diskuzní skupiny se zpracovanými otázky.