Jak si vybrat vejšku?

Proč jít na vejšku a jakou si vybrat?

Posledním trendem je studium na vysoké škole. V dnešní urychlené době uspět bez titulu je skoro nemožné, a tak řada studentů zkusí vysokoškolský život.

Proč jít studovat vysokou školu?

Vysoká škola je nejen škola, která Ti dá nějaké znalosti, ale je to hlavně škola života. Naučíš se tam dost věcí, které se Ti v životě budou hodit. Jedná se především o komunikační dovednosti, práce v týmu, poznáš se – uvidíš, jaký jsi typ člověka (zda rád vedeš či naopak se vezeš). Naučíš se třídit informace, vyhledávat informace, vytvořit si časový harmonogram, aby se všechno stíhalo. Vytvoříš si řadu skvělých kontaktů, které se Ti do budoucna budou zcela jistě hodit.

Jak se tedy správně vybrat vysokou školu?

Často se stává, že se poprvé nestrefíš do výběru školy. Buď Tě nebude bavit nebo to psychicky neutáhneš. Něco vystudovat ještě nic neznamená. Řada lidí pracuje v oboru, který vůbec nemá nic společného s tím, co studovali. V České republice je malý výběr vysokých škol, a tak ten výběr není zas tak těžký. Určitě by to mělo být něco, co Tě baví a naplňuje. Ale jak zjistím, co mě baví a naplňuje? Zkus nějakou odbornou stáž na 2 týdny o prázdninách, zajdi na jakoukoli přednášku o budoucí vysoké školy (jsou veřejné).

Hlavně nejdi studovat obor, který chtějí Tvoji rodiče. Největší chyba. Je to tvůj život, tvůj výběr. Další otázkou je, zda si vybrat státní školu nebo soukromou? Pokud finance nejsou překážkou, tak se můžeš rozhodovat. Pokud Ti nevadí, že jsi pouze číslo, pokud Ti nevadí, že se k Tobě budou chovat jako k řadovému studentu, vyber si státní. Má to i druhou stránku, státní vysoká škola vypadá o dost lépe, co se týče uplatnění v oboru a budování zaměstnaneckého kariérního postupu. Pokud chceš podnikat, tak je to úplně jedno. Soukromá škola: o mnohem lepší přístup, ale dost často se stává, že jsou kantoři nekvalitní a málo vzdělaní na dané téma. Samozřejmě je soukromá škola easy a nezabere Ti tolik času jako státní.