Matematika 4MM101/4MM106

Matematika 4MM101

Jaká je koncepce předmětu?
V průběhu studia píšete průběžný test za 20 bodů. Test se skládá ze 4 příkladů + 1 otázka na teorii. Látka obsáhlá v průběžném testu je po extrémy. Vyučujících na tento předmět je celkem dost a bohužel si nemůžete vybrat, takže doufám, že se vám poštěstilo a máte super cvičícího/cvičící. Průběžný test se píše cca 8. -10. týden. Záleží, jak to fakulta nastaví a určí. U každého z cvičících se to může i lišit. Jsou tací, co jedou opravdu pomalu a sekci derivace a extrémy se budete muset naučit sami. Dobrá zpráva je, že tady nepotřebujete minimum bodů. Průběžný test sestavuje váš cvičící, takže si přečtěte recenze na daného cvičícího a koukněte se na borce, určitě tam budou nějaké testy.
Ve zkouškovém se přihlásíte na závěrečný test, který se skládá z 8 příkladů. 1 příklad = 1 tematický okruh. Tady žádná teorie není. Test je za 40 bodů. Poté je ústní zkouška. Na tu buď půjdete hned po testu anebo nejpozději na konci týdne, kdy se test psal. Pokud budete chtít ústní zkoušku v den testu, tak to nahlaste na studijní oddělení, jinak vás rozdělí podle příjmení. Ústní zkouška je také za 40 bodů. Tady záleží na štěstí. Jsou učitelé, kteří rádi topí, i přesto, že to umíte. Jsou tací, co si potrpí na přesnou definici a nezajímá je, že to umíte říct vlastními slovy a rozumíte tomu. Proto je výhodný jít jiný den na ústní zkoušku, protože váš zkoušející bude viset v den závěrečného testu, takže se můžete připravovat pouze na 1 zkoušejícího.

Ke komu si zkoušku zapsat?
Bohužel to nevidíte. Takže jde o štěstí. Hlavně si nepište poslední termín, protože i když matiku umíte, tak se vám může padnout špatný zkoušející a jste v háji a opravný pokus už nedostanete. Na přednášku je za mě top Sýkorová (není špatná i u zkoušky) a na cvičení jsou super: Otavová, Glivická a Klůfa. Dejte si pozor, že to, že jsou dobří na cvičení, tak neznamená, že je to výhra je dostat u zkoušky. Přečtěte si recenze.

Potřebujete učebnici?
Určitě! Doporučuji:
Matematika pro Vysokou školu ekonomickou od Jindřicha Klůfy a Matematika k bakalářským zkouškám na VŠE od Otavový a Sýkorový. Ta první je super na teorii, ale příklady jsou úplně na nic. Jsou o hodně těžší než jsou u zkoušky, ale zase tam máte postup, takže má to svoje pro i proti. Ta druhá je skvělá. Sice ji využijete jen z poloviny, protože ve druhé polovině jsou varianty bez řešení, což je k ničemu. Každopádně příklady v této sbírce se objevují i v závěrečném testu, který upozorňuji je pro všechny stejný. Mám na mysli, že si to nemůže udělat podle sebe každý cvičící.

Doporučení:
Tento předmět je velmi náročný kvůli tomu, že se jede moc rychle. Představte si, že za semestr projedete tolik látky jako za celou dobu na střední za 4 roky. Stane se, že to ani cvičící nestihnout a poslední látky (nejtěžší) budete muset dohánět sami. Moje doporučení? Buď se učit průběžně, protože začít se učit matiku ve zkouškovém je sebevražda. Matiku se musíte učit průběžně a hlavně tomu musíte porozumět, jinak u ústní zkoušky neuspějete. Pokud víte, že matika není vaše silná stránka, tak si už teď sežeňte doučování. Poté existují i kolektivní doučování zvané „nalejvárna“, které jsou na VŠE populární. Po ní je zaručená výhra. Pokud by to někoho zajímalo, tak posílám odkaz na doučování: https://www.facebook.com/doucsestandou/

Existuje nějaký soubor?
Je jich až moc. Žádný vám sem bohužel nedám, protože stačí kniha. Pokud si nejste ale jisti, tak si najděte soubor na teorii. Existuje na borci i soubor, kde jsou řešené všechny příklady z učebnice od Klůfy, což se hodí.

Kdybyste měli jakýkoli dotaz, tak piště dolů do komentářů, třeba ten váš pomůže stovky dalším lidem ?